Słońce sprawia, że czujesz się dobrze, pięknie i jest niezbędne dla Twojego zdrowia. Niestety zbyt długie przebywanie na słońcu jest główną przyczyną przedwczesnego starzenia się skóry. Zmarszczki, skazy, suchość, brak życia i nierównomierna powierzchnia skóry to efekty wynikające z nadmiernej ekspozycji na UVA, UVB i IR. Poza aspektem kosmetycznym równie ważny jest aspekt zdrowotny. Nadmierna ekspozycja słoneczna może powodować silne odczyny zapalne, efekty fotoalergiczne i fototoksyczne, a także zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworów skóry, dlatego stosowanie odpowiednio dobranych kosmetyków z filtrem jest ważnym elementem pielęgnacji słonecznej.
Jak dobrać odpowiednie kosmetyki z filtrem przeciwsłonecznym
Ochrona przeciwsłoneczna jest konieczna, by cieszyć się piękną, a także zdrową skórą.
Chcąc dobrać odpowiedni krem przeciwsłoneczny i odpowiednią moc filtra, należy określić swój fototyp, czyli numeryczną klasyfikację koloru naszej skóry. Wykorzystujemy do tego najczęściej klasyfikację wg Fitzpatrick’a.
Klasyfikacja Fitzpatrick’a: 6 Fototypów skóry:
- Fototyp I – celtycki
Charakteryzuje się bardzo jasną skórą ze skłonnością do podrażnień. Osoby z tym fototypem mają najczęściej włosy blond lub rude, oczy koloru niebieskiego lub piwne i bardzo często posiadają piegi. Ze względu na bardzo małą ilość melaniny skóra łatwo ulega poparzeniu. Osoby o tym typie skóry nigdy nie powinny się opalać.
Skóra o fototypie celtyckim wymaga stosowania kremów z wysoką ochroną – filtr SPF 50 lub 50+.
- Fototyp II – północnoeuropejski
Dotyczy osób z jasną skórą, ale w kolorze przypominającą bardziej mleczną niż różową. Posiadają go najczęściej osoby o włosach blond (wszystkie odcienie), rudych lub jasno brązowych, zielonych lub piwnych oczach. Jest możliwość uzyskania delikatnej opalenizny przy częstych, ale krótkich ekspozycjach.
Fototyp II wymaga wysokiej ochrony z filtrem o mocy SPF 50.
- Fototyp III – środkowoeuropejski
Ze względu na większą ilość melaniny wykazuje większą odporność na promieniowanie niż fototyp I i II. Jest to nadal dość jasna skóra, ale w złotym, lekko śniadym kolorze. Osoby z taką skórą najczęściej charakteryzują się włosami w kolorze ciemnego blondu lub jasnego i średniego brązu, oczy są zwykle koloru zielonego, piwnego lub szarego. Opala się umiarkowanie, na początku może występować lekkie zaczerwienienie, a następnie skóra brązowieje.
W przypadku III fototypu skóry rekomenduje się ochronę z wykorzystaniem filtra SPF 30.
- Fototyp IV – południowoeuropejski
To fototyp charakterystyczny dla osób ze śniadą lub oliwkową karnacją, brązowymi lub czarnymi włosami oraz piwnymi lub zielonymi oczami. Taka skóra łatwo i szybko się opala i ze względu na dużą ilość melaniny nie ma tendencji do ulegania poparzeniu. Należy jednak pamiętać, że tak jak każda skóra narażona jest na foto-starzenie, dlatego należy pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej.
Dla fototypu IV odpowiedni filtr powinien mieć wysokość co najmniej SPF 20.
- Fototyp V – azjatycki, północnoafrykański
Skóra jest naturalnie ciemna, w związku z tym łatwo i mocno się opala i bardzo rzadko ulega poparzeniu. Osoby posiadające V fototyp mają ciemne lub czarne włosy oraz ciemnobrązowe oczy.
Dla fototypu V zaleca się stosowanie filtru SPF15.
- Fototyp VI – afrykański
To bardzo ciemnobrązowa skóra lub czarna. Jest ona bardzo odporna na promieniowanie ze względu na dużą zawartość melaniny.
Fototyp VI może sobie pozwolić na niską ochronę SPF15.
Jakie fototypy skóry najczęściej występują w Polsce?
W Polsce najczęściej występują trzy pierwsze fototypy.
Jak dobrać krem z filtrem do rodzaju – fototypu skóry
Wybierając odpowiedni krem ochronny z filtrem musimy pamiętać nie tylko o naszym fototypie, ale także o cechach indywidualnych naszej skóry. Jeśli skóra jest wrażliwa, ma skłonność do przebarwień, czy pękających naczyń musimy koniecznie wybrać wysoką ochronę. Skóra dziecięca jest delikatna i nie ma jeszcze w pełni wykształconych mechanizmów obronnych, powinna być również chroniona możliwie najwyższą ochroną przeciwsłoneczną.
Bardzo ważnym elementem jest także aplikacja odpowiedniej ilości kremu z filtrem.
Niestety badania nie pozostawiają złudzeń, stosujemy zbyt małą ilość kremu ochronnego co znacznie zmniejsza jego zdolności ochronne.
W jakich ilościach nakładać krem z filtrem?
WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE STOSOWANIA OCHRONY
- 1 porcja na ciało = 36 g (6 łyżeczek)
- 1 porcja na twarz, szyję i dekolt = 5 g (1 łyżeczka)
- 1 opakowanie 150 g = około 4 porcje na ciało
- prawidłowa ilość produktu przeciwsłonecznego: 2 mg/cm2
Zmniejszenie ilości nakładanego kremu przeciwsłonecznego znacznie obniży poziom ochrony. Przy aplikacji niewłaściwej ilości kremu z filtrem rzeczywisty SPF wynosi jedynie około 1/4 deklarowanego SPF !